Interns of Information Center of Indigenous Peoples of the Altai Republic

Group #1

Erlenbaeva Maya Taberekovna

Telengit


 

Kosh-Agach culture department, specialist on cultural and historical heritage

Konunova Marina Mironovna

Telengit

 

Ulagan department of Altai Republic Treasurer, inspector

Kydatova Lyudmila Afanasievna

Tubalar

Turochaksky district, Iogach

Aimak Bashchi (Chairman) of indigenous peoples of Turochak district, Community of small numbered indigenous peoples "Kedr"

Solodukha Irina Viktorovna

Tubalar

Byisk

Member, Altai regional public organization of Kumandins "Istok"

Tadyrov Roman Mikhailovich

Telengit

Kosh-Agach district, Beltir

Chairman, Agricultural Cooperative "Maany",
Chairman, Association of small numbered indigenous people Telengits "Ere-Chui"

Yashev Kyrchin Dmitrievich

 

Altai-kizhi

Gorno-Altaisk,

Correspondent, Republic's newspaper "Altaidin Cholmony"

Group 2

Sapkina Galina Mikhailovna

Tubalar

Turochak district, Artybash,

jobless, Communioty of small numbered indigenous peoples "Altyn Kel"

Tarbaganov Yuryi Stepanovich

Tubalar

Turochak district, Kebezen

Chairman,
Village Community "Al'bagan"

Poposheva Liudmila Toktubaevna

Altai-kizhi

Ust-Koksa district, Sugash

Member, Village Center of Culture

Tazrashev Aidibek Ivanovich

Telengit

Ulagan district, Ulagan

Specialist on small numbered indigenous peoples issues, Administration of municipal unit
"Ulagan district"

Tydynov Maksim Albertovich

Telengit

Ulagan district, Ulagan

Specialist of education department, Administration of municipal unit
"Ulagan district"

Shermatova Kamila Kudenovna

 

Kumandin

Biysk

Account, Altai regional public organization of Kumandins "Istok"

Group 3

Adlykov Marat Ivanovich

Tubalar

Choi district, Karakoksha

Chairman, Family community "Tuba"

Katynov Ermak Viktorovich

Altai-kizhi

Ust-Koksa district, Kurunda,


Student of juridical department, Gorno-Altaisk State University

Kuchinov Erkin Andreevich

Altai-kizhi

Ongudai district, Shashikman,

 

Student of geographical department, Gorno-Altaisk State University

Salbasheva Tatyana Ivanovna

Kumandin

Gorno-Altaisk

Member,
"Union of Kumandin Youth of Altai Republic"

Shylikov Konstantin Ergonovich

Altai-kizhi

Ongudai district, Ongudai

El Bashchi (Chairman) Tos Torgo (Presidium) Altai Peoples' Kurulrtai (Gathering)

Argymaev Archyn Vladimirovich

Altai-kizhi

Ongudai disrict,
Nizhnaya Talda,

Student of juridical department, Gorno-Altaisk State University

Group 4

Shonkorov Aleksey Aleksandrovich

Telengit

Kosh-Agach district, Kosh-Agach

Member, Association of small numbered indigenous people Telengits "Ere-Chui"

Saklakova Yulia Alexandrovna

Kumandin

Gorno-Altaisk

Member of Council, "Union of Kumandin Youth of Altai Republic"

Alchinova Vera Kleenovna

Telengit

Kosh-Agach district, Kurai

 

Member of Council, NGO of Telengit Women

Toidonova Liubov Mironovna

Telengit

Gorno-Altaisk

Representative, Community of Telengits of Ulagan district

Tengerekov Nikolai Innokentievich

Telengit

Gorno-Altaisk


Student of juridical department, Gorno-Altaisk State University

Makosheva Ayana Andreevna

Tubalar

Gorno-Altaisk

Tourism manager, JSC "Tepliy Stan"